YÜRÜMEK

Yolu Yürüyerek Yarat

“Çok geç farkına vardığım bu çare öyle verimli oldu ki, kısa sürede her şeyi telafi etmeye yetti. Kendi içime kapanma alışkanlığı sonunda beni kuşatan bütün dertleri ve onların anısını unutturdu bana. Böylece kendi tecrübelerimle, gerçek mutluluğun kaynağının içimizde olduğunu, mutlu olmayı bilen birini mutsuz etmenin kimsenin harcı olmadığını öğrendim. Dört beş yıldan bu yana, sevecen ve tatlı ruhların derin düşüncelere dalmaktan aldıkları büyük mutluluğu yaşıyorum. Yalnız başıma gezinirken sahip olduğum hazineleri ne bulabilir ne de bilebilirdim.”

Jean Jack Rousseau

Yürüyüş dünyaya açılmaktır.

Yaşama dair mutlu duygular vererek onarır insanı. Bütün duyguların açık olmasını gerektiren etkin bir meditasyona sokar insanı. İnsan çıktığı yürüyüşten bazen değişmiş olarak döner ve o an ki yaşamlarımızda ağır basan ivediliğe boyun eğmektense zamanın keyfini çıkarmaya eğilimli hisseder kendini. Yürümek geçici ya da kalıcı olarak bedenle yaşamaktır.

Yürümenin Felsefesini bilen için yürümek bir spor değildir. Yürüyen hangi yoldan geldiğini, en güzel manzaranın hangi patikadan görüldüğünü anlatır, görüşün hangi noktada daha iyi olduğundan bahseder. Bir aksesuar piyasası yaratılmak istediğinden; devrim niteliğinde ayakkabılar, inanılmaz çoraplar, müthiş sağlam pantolonlar…

Bunların hiçbirine ihtiyaç yok. Yürürken ihtiyacımız olan gökyüzünün parlaklığı ve manzaranın görkemiyle, tabiat ışığının hissettirdikleridir.

Bir kez ayakları üzerinde dikildi mi, olduğu yerde kalamaz insan.

Kayıp kimliğinizi yeniden bulmanız dileğiyle.

Sessizlik, ekseriyetle, karşılaştığım insanlardan daha fazla şey öğretiyor bana.

Topraklanmak bize nasıl bir fayda sağlar?

Topraklanma/ ayakların yere basması” ifadesinin başlıca iki kullanımı vardır. Bir tanesi biraz daha psikolojik bir tanımdır; çevremizde olan bitenlerden haberdar olmak, uyanık olmak, ortak gerçeklikle bağlantıda bulunmak, kopmamak anlamına gelir. Diğeri ise ayaklarımızın altındaki toprak ile enerji anlamında da bağlantıda olmak. Ayaklarımızın sağlamca yere basması ve yeryüzü planı ile bağlantıda olmak.

İyi topraklanmadığınızda, kendinizi aşırı derecede duyarlı hissetmenize, herkesin negatifliğini ya da olumsuz düşüncelerini kalacağınız bir hassasiyet içinde olmanıza yol açarak birikim yapar. Ayrıca bu birikim, dünya planındaki spritüel ilhamınızı ortaya koymak için gerekli olan, yeryüzünde kurulacak yakın bağa da engel olur. Ayaklarınız yere sağlam basarken, iyi topraklanmışken açıldığınız enerji içinizde çok daha rahat akar.
Daha iyi topraklanmak için neler yapabiliriz?

Doğa; Ağaçlarla vakit geçirin, onların yanında olun.

Beslenme; İyi beslenin, düzenli beslenin ve bilinçli olarak yemek yiyin.

Vejeteryan beslenmeye geçmek; pek çok insan yaşadıkları bilinç değişiminden sonra vejeteryan beslenmeye geçerler. Hayvanlara ve doğaya yönelik duyarlılık artabilir ve bu nedenle beslenmenizi değiştirebilirsiniz. Benim için vejeteryanlık , tıklım tıklım ağıllarda tutulan, zorla beslenen, antibiyotiklerle ve büyüme hormonlarıyla doldurulan, korku ve acı içinde ölen hayvanlardan elde edilen et ürünlerinin tüketimiyle ilgili hastalık ve olumsuzluklara yönelik hızlı bir çözüm oldu. Çünkü hayvansal gıda tükettiğimizde bizim bedenimize de geçmektedir. Çevreyle dost daha sağlıklı seçenekler de bulunmaktadır. Yıllardır seçimimi dost seçeneklerden yana kullanıyorum.

Fiziksel ve duygusal beslenme; yeterince gevşeyecek ve tamamen bedenimizde merkezlenecek kadar kendimizi güvende hissettiğimiz, rahatlatıcı, huzur veren yerler; yıpratıcı rahatsız edici, çok miktarda uyaranın bulunduğu, stresli ve çok hızlı devinen yerellere/durumlara göre çok daha topraklayıcı niteliktedir. Kendinizi rahat, huzurlu, gevşeme hissetmediğiniz yerlerden uzak tutun.

Midenin üçte birini yemeye, üçte birini suya ve üçte birini de nefes almaya bırakın…