ENTELLEKTÜELİN SANATI NEDİR?

Çünkü insan kendinde ne çok şeye sahipse, başkalarında o kadar az şey bulabilir ve onların büyük keyif aldıkları yüz şey, onun için sığ ve zevksizdir.

Arthur Schopenhauer

Sevgili Okur,

Düşünmek… Bilginin peşinde olmak ve doğruyu tüm ifadelerinde keşfetmek için yoldayım. Evrensel dersim, “sebep ve gerçek arasındaki farkı ayırt etmek.”

Entelektüeli karekterize eden bazı insanlar, üniversiteye bile gitmemişlerdir. Onlar sadece hayli, bilgiye aç ve öğretmenleri çok zaman önce ölmüş ya da yaşam üniversitesinden olsa da tüm zamanların en büyük öğretilerinin esiridirler. Sonuç olarak bir entelektüel iseniz, kendinizin en iyi öğretmeni sizsinizdir, daha yüksek bir eğitimin ve insan aklının devasa zenginliklerinin anahtarını tutan kişi.

Yaşadığınız yer kitaplarla doludur. Okuyarak, araştırarak devamlı beyninizi geliştirirsiniz. Aklınızı besleyici bilgilerle doldurursunuz.

Bilgeliği, kendi yaşamınızı ve dünyayı iyileştirmek için geliştirirsiniz.

Bilgeliğin peşinde olanları izleyerek, değerli yol göstericilerin adımlarını izlersiniz.

Bilgelik, yaşamaya ve bir sonraki nesillere aktarmaya değer yol gösterici prensipler haline gelen antik ve değişmeyen gerçeklerin bilgisinden gelir.

Bilgelik erdeminin Entelektüele nasıl yararı dokunur?

Bilgelik sizi bir başkasına zarar vermeden önce bir kez daha düşünmeye çağırır. Bilgelik, yaptığınız seçimlerin sonuçlarını düşünmeniz için size ilham verir.Evrenin kurallarının farkındaysanız, bir defa seçim yapıldı mı, eyleme geçirilen sonuçlar döngüsünü durdurmanın bir yolu olmadığını anlarsınız. Bütünlük ve dürüstlüğün tatmin edici bir yaşamın temelleri olduğunu hatırlatan bilgeliktir. Siz geçmişin bilgilerine saygı duyarsınız ancak kendi yaşamınız da sizin en iyi bilgelik öğretmenlerinizden bir tanesidir.

Bilgelik sık sık sizin en büyük zorluklarınızın altında saklıdır ve bilgelik arayışının iyileşmek için gerçek yol olduğunu anlayan ise Entelektüeldir.

Aklınızın gücünü ve zenginliklerini keşfedersiniz…

Yaşam yolculuğum, yaşamın tüm alanlarında doğruyu keşfetmek uğruna bilginin peşinden koşmak. Değerlerinizi ve manevi inançlarınızı, tespit edip, günlük seçimlerinizin onlarla uyum içinde olduğundan emin olmalısınız.Ancak bu seçimler yoluyla özsaygı geliştirirsiniz. Karşılığında özsaygı, size içgüdüsel zekanın kapısını açar. İçgüdüsel kaynaklarınızı kullanıp onlara güvendiğimizde, dedikodu ve hain yalanlara kanmaktan kaçınabilirsiniz.

Zeka dediğimiz şu büyük kitaplık, okuyup öğrenme, yaşam deneyimleri, sağduyu ve içgüdüsel zeka ile yığılıdır.

Zihninizi neye ve ne için açık tutarsınız? Bilmediğiniz hala ne var?

Sağduyu, en iyi işe yarayan zeka biçimimiz, bize her şeyi bilmemizin mümkün olmadığını, kendimiz hakkında bile bunun böyle olduğunu söyler. Her birimiz, belli düşünce şekillerine, eğitimimiz, bilgimiz ya da edindiğimiz bilginin sınırlı olması sonucunda takılıp kalabiliriz.

Entelektüelin Sanatı, yeni fikirleri dikkate alıp, açık fikirli ve içten kalmaktır.

Sevgiyle,

Yasemin Emre